חיפוש לימודים בחו"ל  באתר  Google

  לימודים בארץ מלגות סטודנטים תחומי לימוד מבחני קבלה מדינות מדריך  
glimudim לימודים בחו"ל

רוצה ייעוץ?
ליצירת קשר עם נציג, מלא את פרטייך האישיים

*שם פרטי ומשפחה (Full name)
(יש לסמן שדה זה כדי לאפשר שליחת ניוזלטרים)

אישור תקנון (אישור זה כולל בתוכו את אישורך לקבל מידע נוסף ודברי פרסומות בתחומים מקבילים).  המדינות
לימודים באוסטרליה  |  לימודים בארה"ב  |  לימודים בבריטניה  |  לימודים בקנדה  |  לימודים בגרמניה  |  לימודים בהולנד  | 
לכל המדינות לכל המדינות

  שימושון
מגזין לימודים בחו"ל  |  לימודי רפואה בחו"ל  |  ייעוץ ללימודים בחו"ל  |  שאלות נפוצות  |  ביטוח רפואי חו"ל  | 

מה חדש?
קורס גרמנית לקראת לימודים אקדמאים בגרמניה קורס גרמנית לקראת לימודים אקדמאים בגרמניה

לימודי בישול בשוויץ לימודי בישול בשוויץ

כל מה שרצית לדעת על לימודים בגרמניה כל מה שרצית לדעת על לימודים בגרמניה

יום פתוח ללימודים באיטליה יום פתוח ללימודים באיטליה  לימודים בחו"ל   >  לימודי רוקחות בפולין   >  


ייעוץ ללימודים בחו"ל
ייעוץ ללימודים בחו
סטודנט בעיר זרה
סיפורים אישיים
פורום לימודים בחו"ל
כל השאלות והתשובות על לימודים בחו
מבחני קבלה ללימודים בחו"ל
מבחני הקבלה ללימודים בחו
תוכניות לימודים בחו"ל
מדריך תוכניות לימודים בחו
ייעוץ ללימודים בחו"ל   סטודנט בעיר זרה   פורום לימודים בחו"ל   מבחני קבלה ללימודים בחו"ל   תוכניות לימודים בחו"ל   גרמניה   אוסטרליה   איטליה   בריטניה   ארה"ב   הולנד   הונגריה   מזרח אירופה   צרפת   פולין   קנדה  

לימודי רוקחות בפולין

לתואר Pharm D ( דוקטור ברוקחות קלינית )לימודי רוקחות בפולין

מקצוע הרוקחות השתנה מאד בשנים האחרונות הן בבתי החולים והן בקהילה בעקבות התחזקות הכיוון הקליני. התפתחות זו גררה בעקבותיה שינויים נרחבים בקוריקולום, בתוכניות הלימודים ובסוגי התארים המוענקים עם סיום הלימודים ברוקחות בבתי הספר השונים לרוקחות ברחבי העולם.

 

רוקחות קלינית הינה מומחיות במדע הבריאות שביטויה בישומם של עקרונות מדעיים מתחומי הפרמקולוגיה, טוקסיקולוגיה, פרמקוקינטיקה ופרמקותרפיה , על ידי רוקחים במסגרת הטיפול בחולים.

משרד הבריאות האמריקאי (במסגרת הגדרת תפקודיהם הקליניים של רוקחי הקהילה) מגדיר רוקחות קלינית כ"פעילויות הנעשות על ידי רוקחים לתועלתו של החולה ועיקרן זיהוי בעיות הקשורות בתרופותיו, מציאת פתרון לבעיות ומניעתן. הרוקח הקליני פועל במטרה לפתח ולעודד את השימוש הנאות והרציונאלי בתרופות ותכשירים רפואיים".

 

תחומי הפעילויות והאחריות החדשים של הרוקח דורשים חינוך והכשרה אחרים בהתאם.

אם בעבר עסק הרוקח ברקיחת תרופות ולאחר מכן בחלוקתן בלבד ונזקק להכשרה בעיקר בתחומי הכימיה, הרוקחות הפיסיקלית והטכנית והפרמקולוגיה הבסיסית.  בימינו המעבר לפעילויות קליניות דורש הדגשים בתחומים אחרים כגון תהליכי המחלה, פרמקותרפיה, פרמקולוגיה קלינית, פרמקוקינטיקה קלינית, טוקסיקולוגיה, תקשורת, כלכלה רוקחית ומידע תרופתי. נדרשים לימודים מעשיים נרחבים וסדנאות במחלקות בית החולים ובמרפאות.

 

המועצה האמריקאית לחינוך רוקחי - American Council on Pharmaceutical Education (ACPE)  המפקחת על תוכניות הלימודים והמעניקה את הרישוי להענקת תארים לבתי הספר האוניברסיטאיים לרוקחות, הגיעה למסקנה, לפני כעשור, שבנוסף להרחבת הלימודים ושינוי הדגש בהם, בכדי להבטיח את השגת המומחיות המקצועית הנדרשת מרוקח, יש לשנות את התואר, ולהעלותו לרמה שתבטא את ההתמקצעות הקלינית הנרחבת. התואר הזה הינו דוקטור ברוקחות Pharm D))  והוא מקביל לתוארי דוקטוראט מקצועיים אחרים כמו למשל דוקטור ברפואה או ברפואת שיניים (D.D.S., M.D.)
 
החל משנת 2000 עברו כל בתי הספר לרוקחות בארצות הברית, בהוראת ה- ACPE, ללימודי Pharm D כתוכנית ישירה (entry level) בלעדית. בקנדה ובאוסטרליה קיימות תוכניות לימוד לדוקטור ברוקחות קלינית הנמשכות 3-2 שנים לאחר לימודי הבוגר. לאחרונה אושרו תוכניות לימודי  Pharm D בנות כ-6 שנים גם בארצות אסיה המתקדמות כגון: יפן, וקוריאה ; כאשר ביפן תוכנית ה- Pharm D  החל משנת 2004 הינה גם כן ברמת ה- .entry level
 
באירופה תוכניות הלימודים והתארים ברוקחות מגוונים ושונים במדינות השונות. התוכניות ברובן שמרניות עם אוריינטאציה מחקרית. הפקולטה לרוקחות באוניברסיטה לרפואה בפוזנן הינה הראשונה והיחידה בין כל מדינות האיחוד-האירופאי אשר פתחה תוכנית ללימודי רוקחות  Pharm D בשפה האנגלית כתוכנית ישירה ( entry level ) עפ"י המתכונת האמריקאית ללימודי רוקחות.

לימודי הרוקחות באונ' לרפואה בפוזנן נמשכים  6- שנים למועמדים שהם בוגרי תיכון ( או תוכנית מקוצרת של 4 שנים לבעלי תואר ראשון במדעי-החים , או תכנית מקוצרת של 3 שנים לבעלי תואר ראשון ברוקחות ), בסיום הלימודים מוענק  תואר דוקטור ברוקחות קלינית .Doctor in Pharmacy 

 

התכנית מורכבת מ 3 שלבים : השלב "הקדם מקצועי" במהלך השנתיים הראשונות של התכנית בו נלמדים מקצועות מדעיי-היסוד ( אנטומיה , פיזיולוגיה , מיקרוביולוגיה , כימיה כללית ואורגנית , ביוכימיה ושאר מקצועות המבוא לרוקחות ).
השלב " המקצועי " של התכנית , שנמשך 3 שנים , שבו נלמדים המקצועות הספציפיים לרוקחות קלינית.

שנת הסטאז' המעשי , שהיא השנה האחרונה של התכנית , המחולקת ל-8 בלוקים במחלקות השונות בבתי-החולים האוניברסיטאים ובתחומים השונים של 4 שבועות כל אחד.

מחצית משנת הסטאז המעשי ניתן לעשות בבתי-חולים אוניברסיטאים בישראל.
 
גם באנגליה אושרו לאחרונה תוכניות לימודים לתואר דוקטור עם התמחות ברוקחות קלינית המכונה:D Pharm  על פי המתכונת הנהוגה בארה"ב ובקנדה.
 
יש חילוקי דעות, הבאים לידי ביטוי מובהק באירופה וגם בארה"ב, האם כל הרוקחים חייבים להיות בעלי הכשרה קלינית מתקדמת ומקיפה כמו זו הניתנת במסגרת לימודי ה- PharmD. אולם, אין חולק על כך שלפחות נבחרת מצומצמת של רוקחים, שיקבלו הכשרה קלינית מקיפה, דרושים כחוד החנית של מקצוע הרוקחות  כדי לתת מענה לצרכים המורכבים הכרוכים בטיפול התרופתי בבתי החולים, בקהילה ובמוסדות רפואיים.

למידע נוסף - Poznan University - הפקולטה לרוקחות

          


 
  חזרה לראש הכתבה   שלח לחבר   הוסף כתבה למועדפים גירסה להדפסה


הוסף תגובה    תגובות לכתבה


 כתבות נוספות בנושא

 

 All rights reserved © Glimudim  Advertise with us  |   פרסום ב Glimudim  |   יצירת קשר  |   תנאי שימוש  |   הוסף למועדפים  |   מפת האתר

בניית אתרים
נבנה ע"י אינטרנט פולפאוור חברת בניית אתרים